Niewidzialna antena czyli pozioma delta z CG3000

W długi majowy weekend całkowicie zapomniałem o kolejnej turze PGA DIGI. Odczytałem maila z przypomnieniem na 9 godzin przed zawodami będąc na działce i lekko balując.

Do dyspozycji miałem szpulkę drutu nawojowego 0,4mm oraz skrzynkę antenową CG3000 która była już podłączona do pionowej delty o obwodzie około 19m która w paśmie 80m była raczej mizerna na krajowe zawody.  Postanowiłem jeszcze w nocy rozwiesić po pobliskich drzewach i drzewkach owocowych drut nawojowy po obwodzie działki. Ciemno było, drut cieki a na liczniku Geigera było już widoczne promieniowanie 😉 więc po 30 minutach walki poddałem się. Stwierdziłem że o 7 rano będzie łatwiej.

Faktycznie, rano, z pomocą 5metrowej wędki w kilkanaście minut rozwiesiłem około 70m przewodu nawojowego i umieściłem jego końce po oskrobaniu emalii w zaciskach skrzynki.

Skrzynka CG3000 zestroiła pętle w czasie poniżej sekundy, a TRX wskazał SWR 1:1. Po zestrojeniu szok, na paśmie cisza, S-metr leży w okolicach zera. Pokręciłem pokrętłem strojenia – ufff na części fonicznej słychać poranne rozmowy czysto i wyraźnie.

W zawodach wystartowałem na IC7000 z mocą TRXa na poziomie około 40W ponieważ nie chciałem nadwyrężać zasilacza.

Łączności wchodziły do logu bardzo ładnie. W sumie udało się zrobić ich 33 ale z powodu zmiany komputera i złych ustawień HRD nie została zaliczona żadna :((((((( – błędy w logu.

Praca na tej antenie była bardzo komfortowa, stacje z którymi miałem problem w zakresie dowołania się w edycjach zimowych z domowej anteny W3DZZ odzywały się za pierwszym zawołaniem.

W ciągu dnia okazało się że antena świetnie radzi sobie także na wyższych pasmach, a na 10m gdy pojawiły się warunki odbiór i dowołanie się do stacji z Brazylii na PSK nie stanowiło żadnego problemu.

Średnica drutu nawojowego (0,4mm) sprawia że antena jest praktycznie niewidoczna. Mając do dyspozycji miernik sprawdziłem jej rezystancje i okazało się że jest to około 10 ohm.

Za pomocą MMANA-GAL sprawdziłem ile bym zyskał stosując przewód miedziany o średnicy około 1,5mm – z symulacji wynika że około 3 dBi.

Podsumowując:

  • około 70m drutu w formie pętli o kształcie zniekształconego jaja na wysokości średnio około 3m nad gruntem – czyli delta pozioma 😀
  • pętla podparta tym co jest na działce: gałęzie drzew owocowych, iglaków, świerku,
  • skrzynka automatyczna zewnętrzna przy pętli na wysokości 1,8m nad gruntem,
  • dla sąsiadów praktycznie niewidoczna,
  • bardzo skuteczna na Europę, a i DXa można zrobić,
  • antena zwarta więc na niskich pasmach bardzo mało zakłóceń.

Jeżeli nie masz skrzynki automatycznej wystarczy strojony ręcznie filtr LC aby zestroić  taki kawał drutu na każde pasmo KF

Poniżej ilustracja z  symulacjami dla płaskiej pętli 3m nad gruntem dla 3 pasm.

pozioma delta 3_5mhz

pozioma delta 14mhz

pozioma delta 28mhz

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Dodaj komentarz

  • Aktualna propagacja

  • Kalendarium wpisów

    Maj 2013
    Pon W Śr Czw Pt S N
     12345
    6789101112
    13141516171819
    20212223242526
    2728293031